• English
  • Türkçe

Seriler

KategorilerE-BÜLTEN

  

ÜRÜN ARAMA

YA KURŞUNSUZ, YA ÖLÜM!!!
 

Prof. Dr. Fevzi YILMAZ / AREL Ünv. Öğr. Gör.
Pirinç sıhhi tesisatta çok kullanılan, kimilerinin sarı kimilerinin brass dedikleri bir bakır alaşımıdır. Kol saatindeki çok küçük, su saatindeki çok büyük parçalar, boru, profil, vana, pompa gibi bir çok öğeler pirinçten üretilir. Pirinçin mukavemeti, sızdırmazlığı ve işlenmesi çok iyi olup fiyatı da makul sınırlar içindedir.

Dünyada her yıl tüketilen bakırın yüzde 20'si pirinç üretimine gider. Ana metal olarak bakır ve çinkodan meydana gelen pirinç alaşım ailesinin ise yüzde 80'ini aşkın kısmı kurşunludur. Pirinçlerin bünyesindeki kurşun miktarı yüzde 1 ile 6.6 arasında değişir. Sorun kurşunlu pirinçin su tesisat malzemesi olarak kullanılması, insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor olmasıdır!

7 Temmuz 2005 tarihinde yayınlanan Makina Tasarım Dergisi'nde (Machine Design, Jul 7, 2005, 77, 13, Academic Research Library, (www.machinedesign.com) yayınlanan bir makalenin başlığı aşağıdaki gibi atılmıştı: "Lead-free or die, ya kurşunsuz ya ölüm". Bu makalede, kurşun - kalay lehim alaşımları için AB tarafından getirilen yasak konu edilmektedir. Elektrik ve elektronik cihazlarda (cep telefonu, bilgisayar ve TV gibi) 2006 başından itibaren imalatta kurşunlu lehimin kullanılmasına yasak getirilmiş ve alternatif lehimler önerilmiştir (kalay - gümüş - bakır gibi). Buradaki ölüm teması iki boyutludur: a) Şirketiniz kurşunlu lehim alaşım kaynaklı cihaz üretirse ürünleri hiçbir yere satamaz ve kapanır (ölür).b) Kurşunsuzluk insan ve çevre sağlığı için çok önemlidir, aksi durumda canlıyı ölüme götüren toksik risk doğar. Lehim alaşımında sağlık eksenli risk üretici ve montajcı ağırlıklıdır ve ürün kullanıcı az etkilenir. Su armatürlerinde ise risk bütün paydaşlarda (üretici, montajcı ve tüketici gibi) vardır ve risk boyutu aşağıda açıklandığı gibi oldukça yüksektir.

Kurşunlu su tesisat pirincinde (muslukta) birkaç gece bekleyen su analiz edildiğinde, su ve tesisat pirinç özelliğine bağlı olarak kayda değer miktarda kurşun pirinçten suya geçer. AB ve ABD çevre koruma yasaları buna limit getirmiş ve maksimum seviye litrede 10 mikrogram (milyarda 10 birim-10 ppb) olarak kabul edilmiştir. ulundurulur. Piyasada tutunmaya çalışan yeni nesil pirinçlerde kurşun önce %0,25'e, sonra %0,10 indirilmiş ve bir çok endişe yok edilmiştir.Yazının Devamı>>

© Copyright yunusarmatur.com.tr  All Rights Reserved.