• English
  • Türkçe

Seriler

KategorilerE-BÜLTEN

  

ÜRÜN ARAMA

MUSLUKTAN ZEHİR AKIYOR DENİYOR, DENETİMSİZLİK KORKUTUYOR.
 

İDDİA: Uzakdoğu'dan ithal musluk ve armatürlerde kurşun miktarı olması gerekenin 10 katına yakın. Uzun süre kullanan kanser veya sinir hastası olur
YANIT: Türkiye'de denetimlerin eksik yapıldığı doğru. Ancak bunu iddia edenler sağlığa zararlı olduğunu ispat edemiyor. İddialar ticari kaygıyla yapılıyor
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında muslukların sağlıklı olup olmadığına ilişkin ilginç bir iddiayı gündeme geldi. Yöneticilerin yaptığı açıklamaya göre Türkiye'de Uzakdoğu'dan ithal edilerek kullanılan su armatürleri, musluk ve benzeri su cihazlarının hammaddesinde bulunan kurşun miktarı oldukça yüksek. Hatta bazı armatürlerde kurşun miktarı olması gerekenin neredeyse 10 katı. Biz de konuyu taraflara sorduk. İlk adres iddiaların sahibi bir Ar-Ge Müdürü'nün verdiği bilgilere göre su, armatür içindeki su gece boyu beklediği zaman, metal veya metal olmayan komponentler suya çeşitli toksik maddeler salıyor. Kullanılan plastik, lastik parçalar ve yağ su içinde mikroorganik yapılanmalara yol açıyor.

KANSER BİLE YAPIYOR
Bütün bu toksik etkiler, sinir sisteminde ağır tahribata ve başta kanser olmak üzere bazı hastalıklara yol açıyor. En önemli neden hammadde olarak kullanılan kurşun.
Kurşun, çocukta öğrenme ve dikkati toplama yeteneğini ve beyin gelişmesini etkiliyor ve işitme kaybı, büyümenin yavaşlaması gibi sorunlarına neden oluyor. Gebe kadınların önemli ölçüde kurşun alırsa henüz doğmamış bebekler bundan etkileniyor. Coşkun'un açıklamalarının ardından konuyu denetimi yapanlara sorduk. İşte yanıtlar:
ABD kurşunu daha da düşürüyor
Özellikle Uzakdoğu kökenli ürünlerde hammadde içindeki kurşun önemsenmeden üretim yapılıyor.
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde 1 Ocak 2010'da yürürlüğe girecek yeni bir düzenleme, pirinç malzeme içindeki kurşun oranının daha da düşürülmesini öngörüyor. Türkiye'deki bazı firmalar da 1 yıldan beri üniversite vasıtasıyla araştırma projesi yürütmekte olup olumlu sonuçlar alınıyor.
Çok yakında ürünlerdeki kurşun miktarı daha da düşük olarak üretime başlanacak.Yazının Devamı>>

© Copyright yunus.com. All Rights Reserved.
Design by: Template Kingdom.com