• English
  • Türkçe

Seriler

KategorilerE-BÜLTEN

  

ÜRÜN ARAMA

DAHA TEMİZ SU, DAHA SAĞLIKLI, DAHA UZUN HAYAT!

İçme Suyundaki Kurşun çocuklar İçin 1 Numaralı çevresel Sağlık Tehdididir.
Klordan sonra musluk suyunda en çok bulunan madde kurşundur. İçme suyundaki kurşun musluğunuz ile ana depo arasındaki bağlantılardan kaynaklandığı için merkezi bir arıtma söz konusu değildir. İçme suyundaki kurşunun çoğu kurşun burulardan, lehim yerlerinden, pirinç sıhhi tesisat parçalarından karışır. Tüm krom kaplama pirinç armatürler ve pirinç tesisat parçaları %8 ila %15 kurşun içerir. Evlerimizin %98'inde musluk suyuna kurşun karışmasına neden olacak kurşun boru, lehim (kurşun / kalay alaşımı) ve pirinç gibi kurşun alaşımlarından mamul parçalardan oluşan sıhhi tesisat bulunmaktadır.
EPA (Environmental Protection Agency - USA) tarafından özellikle küçük çocuklar açısından içme suyundaki kurşun miktarının güvenli denebilecek bir alt sınırının olamayacağına karar verilmiştir. Yani içme suyu "0" kurşun içermelidir.

Düşük seviyelerdeki kurşun bile çocuklarda zekâ geriliğine, öğrenme ve davranış bozukluklarına, hipertansiyon ve düşük konsantrasyona neden olmaktadır. Ve çoğu zamanda bu etkiler ömür boyu sürer ve geri döndürülemez.

Baltimore' da yapılan bir çalışmaya göre yüksek kan / kurşun oranına sahip çocuklarda davranış bozuklukları daha yaygın ve ileri yaşlarda da suç işleme oranlarının ise daha fazla olduğu anlaşılmıştır.
Yetişkinlerde ise içme suyundaki kurşun yüksek tansiyona, kandaki oksijeni taşımakla görevli olan alyuvarlardaki hemoglobin seviyesinin düşmesine ve normal hücresel kalsiyum metabolizmasıyla etkileşmektedir. Su kaynaklı kurşun herkesi çok trajik ve kalıcı yolla etkilemektedir. Bu toksik metal vücutta öncelikle dişler ve kemiklerde birikir ve çok uzun süre kalıcıdır.

Aslında kurşun vücudun sinir ve elektrik sistemi üzerinde çok zarar verici etkiler gösterir. Beyin tarafından vücudun tüm organ ve hücrelerine gönderilen kritik elektrik sinyallerini bozar ve buda zincirleme olarak sağlığa ters etkilere neden olur.
İçme suyundaki kurşun kirliliğinin en büyük trajedisi ise istersek tamamen korunabilir olmamızdır. Basit bir adım atıp içme suyumuzu kullanım noktasında filtre etmek suretiyle bu toplumu, özellikle çocukları sakatlayan etkilere sahip kurşunu yok edebiliriz.

© Copyright yunusarmatur.com.tr All Rights Reserved.